Tänu järjest kiiremale energiahindade tõusule kogu maailmas, on oluliselt rohkem hakatud otsima küttelahendusi, mis aitaksid kulusid kokku hoida. Selliseks lahenduseks on juba mõnda aega kõik soojuspumpadega seonduv. Arendustöö käib soojuspumpade osas viimastel aastatel järjest kiiremas tempos, kuna on tekkinud suurem nõudlus ning läbimüük. Koos sellega on aga kasvanud ka tootearendusse tehtud investeeringud ning seetõttu areneb valdkond hetkel väga kiiresti.
Tarbija jaoks tähendab see ennekõike seda, et igal aastal tulevad soojuspumba tootjad välja järjest uuemate ja paremate näitajatega seadmetega.
Kui veel mõni aeg tagasi oli õhk ja õhk-vesi soojuspumba puhul kriitiliseks -10 … -15 kraadi, siis nüüd on turul juba lahendused, mis suudavad soojusenergiat toota veel ka -20 … -25 kraadiga. Soojuspumba efektiivsust iseloomustav soojustegur COP (Coefficient Of Perfomance) näitab, mitu korda suudab soojuspump toota rohkem soojusenergiat kui ise tarbib. Erinevat tüüpi soojuspumpadel on COP tegurid erinevad ja loomulikult sõltuvad need välistest tingimustest. Näiteks õhk-vesi soojuspumba puhul on heaks näitajaks täna COP tegur väärtusega 3 ja üle selle.
Kuna nõudlus soojuspumpade järgi ei paista ka lähiaastatel vaibuvat on oodata jätkuvalt kiiret arengut.
Mida peab teadma soojuspumba valimisel?
Eeltoodud arengud teevad aga sobiliku soojuspumba valiku järjest keerulisemaks. Miks?
Põhjus on see, et valik on küllalt suur ja erinevad seadmed on veidi erinevate tööpõhimõtetega. Vaja on teadmisi seadme valikul. Lisaks teeb valiku keeruliseks ka see, et turul müüakse ka endiselt meie kliimasse mittesobilike seadmeid.
Seetõttu tuleb soojuspumpa hankima minnes, väga põhjalikult läbi töötada soojuspumpade tehnilised andmed ja teha selgeks, kas see on Eesti kliimasse sobilik ja milliseks kujuneb reaalne kasutegur.
Mõned konkreetsed nõuanded:
- Seadme tootjapoolne COP väärtus – selgita välja ka temperatuuridel -10 … -15 kraadi. Tavaliselt antakse soojuspumba müüjate poolt info 5 kraadi juures ja need näitajad on hoopis teised, mis miinuskraadidel. Palu müüjalt seadme tootjafirma passi, kus oleks näha graafikut ka Eesti jaoks tavapärastel miinuskraadidel.
- Seadme võimsus – arvesta, et soojuspumba võimsus on antud samuti 5 kraadi juures (hangi ka võimsuse kohta tootjafirma käest andmed miinuskraadide osas) ning seetõttu peab arvestama, et enamikel soojuspumpadel väheneb võimsus miinuskraadidel ligi poole võrra (õhk- ja õhk-vesisoojuspumbad). Seetõttu tuleb valida piisava võimsusega seade või kompenseerida see muul viisil.
- Soojuspumba õige paigaldamine. Mina ei laseks panna omale soojuspumpa ilma kogemusteta firmal. See ei ole koht, kus riskida. Eestis on olemas Eesti Soojuspumba Liit, mille kodulehel on kirjas liitu kuuluvad firmad. Valides soojuspumpa või paigaldajat soovitaksin just seal toodud firmade seast valida.
Edukaid soojuspumba valikuid soovides.