Säästliku segisti trendid

Tänapäeval on säästlikkus suur asi. Sellest saame pea iga päev lugeda ajakirjadest ja veebist, kuulda raadiost ja vaadata telerist.  Mis on see, millega see säästlikkus siis saavutatakse?

Selgitaksin veidi tänapäeva trendi ühe tuntud santehnika tootja viimase uudistoote Oras Eterna näitel. Tegemist on vanni- ja dušisegistiga.

Allikas: www.oras.com

Mille abil siis tänapäeva segisti säästlikkus on saavutatud?

1) Termostaat
Korralikul segistil on juba pikka aega olnud standardvarustuses tundlik termostaat, mis reguleeritakse 38 kraadile. Seda saab hõlpsasti reguleerida. Kord juba termostaatsegistiga harjunud ei taha enam kunagi käsitsi reguleerimisega tegelda. Seda enam, et käsitsi reguleerides kulub asjatult päris palju vett enne kui sobilik veetemperatuur õnnestub saada ja pesema saab asuda. Termostaadi kasutamisel ei saa küll öelda, et paraja temperatuuriga vesi momentaalselt tuleb, kuid enamasti piisab 2-3 sekundist, et pesema saab asuda.

2) Vee avamine ja sulgemine LED nupuga
Uuendusena on kasutusele võetud LED nupp, mis visuaalselt aitab selgitada, kas vee kasutus on mõistlik. Nupule vajutamisel näidatakse lühiajalisel rohelist tuld. Kui nupule vee sulgemiseks vajutatakse enne 2 minuti möödumist, näitab segisti vee säästliku kasutamise märgiks samuti veidi aega rohelist tuld. Kui aga pesemisega läheb üle 2 minuti hakkab vilkuma punane tuluke ja kui möödunud on 4 minutit, sulgeb vesi automaatselt. See atraktiivne värvidemäng toimub patarei toitel.

Eesmärgiks on motiveerida vee kasutamise harjumusi säästlikumaks muutma. Tundub ju kasutajale ebamugav, kui dušši all käies vilgub punane tuluke. Inimesel peaks tekkima tahtmine jõuda etteantud aega ehk pesta rohelises tsoonis. Segisti käivitamine ja sulgemine ühe nupulevajutamisega aitab samuti vett kokku hoida.

3) Vett säästvad kraani ja – dušiotsikud
Kaasaegsed otsikud hoiavad kokku vett, sest lasevad läbi mõõduka veehulga. See on üks lihtsamaid võtteid, kuid ka üks kõige tõhusamaid, mida saab igaüks kohe oma koduski kasutada. Vahetada kraanide ja dušiotsikud säästlikemate vastu.

Kokkuvõttes:
Iseenesest uuenduse mõõdu kannab välja LED nupp, mis teeb pesemas käimise emotsionaalsemaks ning kindlasti ka veidi säästlikumaks. Muud ideed on juba pikka aega kasutusel olnud, kuid eks nendeski lõikudes tehakse arendustööd edasi ja uuemad mudelid paremad ning säästlikumad kui vanemad.

Kas endale sellise segisti soetamist kaaluda? Lastele oleks see kindlasti huvitav ja tekiks järjekord, kes esimesena pesta saaks. Vähemalt mõned päevad.

Minu jaoks on argument reaalne säästmine. Tootja pakub näiteks vee säästmist tasemel dušiotsikuga kuni 50% ja see on kindlasti argument, miks sellesse investeerida. Kas aga ka selline kokkuhoid tekib on iseküsimus.

Investeeringu puhul ei saa üle ega ümber hinnast. Kui komplekt maksab u. 400 euro kandis siis reaalne tasuvusaeg paremal juhul u. 6-7 aastat. Minule tundub see veidi liiga pikk aeg ja selle aja jooksul võib tekkida vajaduse juba uue segisti hankimiseks. Kui aga sellele lisada säästliku veekasutuse kogemuse harjutamine siis see kandub harjumustesse ja võib anda ka täiendavat säästu.

Konkreetselt selle toote osas näengi just põhikasu vee kasutamise harjumuse säästlikumaks kujundamisel ja selle idee eest 10 punkti.