Head Uut Aastat!
Ruumide õhuvahetus on väga oluline teema iga maja ja elukeskkonna tarvis.
Siinkohal annan väikse ülevaate sundventilatsiooniga süsteemist. Täpsemalt sellest, mida sundventilatsiooni puhul enim kardetakse. Millised on peamised hirmud?
Tekitab müra ja undab? Tekitab ruumides tuuletõmme? Tõmbab väljast haisu ja lõhnad tuppa?
Neist teemadest allapool juba veidi täpsemalt.
Müra
Ventilatsiooniseade ise teeb müra ja seetõttu peab selle majas sellisse kohta projekteerima, kus magamist võimalikult vähe segaks. Peaks olema eraldi tehniline ruum, mis korralikult isoleeritud. Teine teema on see, et õhu liikumine ise ventilatsioonitorustikes teeb müra. Selle probleemi vastu saab korraliku torustike õhuvoolude arvutustega ja summutite kasutamisega. Probleem võib tekkida ka siis kui ventilatsioonitorustiku läbimõõt on väike ja seetõttu piisava koguse õhuvahetuse saamiseks peab õhu liikumise kiirus olema suur. Koos sellega tekib aga kiirest õhuvoolust tingituna teatud undamine ja müra. Suurema läbimõõduga torude kasutamisel saab probleemi leevendada. Kindlasti tuleks ventilatsioonitorustike asukohad paika panna juba maja projekteerimise etapis, et torud ikka ära mahuksid. Näiteks on sageli probleeme sellega, et üksteisest mööda või üleminevad ventilatsioonitorud, sunnivad lagesid allapool tooma ja on raskusi nende mahutamisega. Kui projekteerimise etapis neid teemad läbi töötada, siis ei teki hiljem ehituse faasis muresid.
Päris hiirvaikne ei ole sundventilatsioon kindlast aga magamist ei tohiks küll segama hakata.
Tuuletõmbus
Ventilatsioonisüsteemis ei projekteerita õhu liikumise kiirust selliseks, et see tekitaks tuuletõmbust ja koos sellega looks ebamugavustunde. Kuid projekteerimisel oleks küll mõistlik arvestada, et need kohad, kuhu ruumidesse sissepuhke klapid tehakse, ei jääks istumiskoha alla, vaid jääksid mõnda neutraalsesse kohta. Seega peaks ventilatsioonisüsteemi lahendamisel arvestama juba ka eluruumides mööbli paigutamisega.
Lõhnad
Ventilatsiooniseadmel on filtrisüsteemid ja see võtab kinni lenduvad osakesed. Soovitavalt 2 korda aastas tuleb filtreid puhastada. Samas lõhna filtrid täiesti kinni ei võta ja teatud mahus lõhna jõuab ka ruumidesse. Oma majas on alati võimalik tugeva väljast tuleva haisu puhul, mõneks ajaks ventilatsioonseade seisma panna või panna see väiksemale režiimile, et vähendada ajutiselt välisõhu sissetõmmet.
Enamik kaasaegseid ventilatsiooniseadmeid võimaldab reguleerida õhuvahetuse kiirust. Soovitan hankida mõne sellise seadme, millele saab panna juurde automaatika, mis on programmeeritav – näiteks hommikul ärgates oleks õhuvahetus tõhusam ja päeval kui kedagi kodus ei ole, siis minimaalse peal.
Kuidas oled oma kodus rahul ventilatsiooniga?