Kui vaadata uusi müügis olevaid kortereid või maju siis hakkab silma, et ruumiplaneering pole tehtud alati kõige paremini. Tulemuseks olukord, kus kalli eluruumi ostmisel tuleb omanikul teha lisakulutusi, kas siis väiksemate ümberehituste kui ka kalli eritellimusel mööbli soetamiseks.
Miks see nii on?
Põhjus peitub ennekõike selles, et ruumiplaan koostatakse arendaja poolt, kelle huvi on panna paika korteri suurused ja jaotada pinnad tubadeks, kuid detailse ruumikasutuse poolega eriti vaeva ei nähta. Selle tulemusena tekivad ruumid, kuhu mööblitki raske paigutada, rääkimata mugavusest või funktsionaalsusest.
Valmis korteri või maja ostmisel on raske olukorda päästa. Kõige sagedasem lahendus on sellisel juhul eritellimusel mööbli hankimine, mis aitab näiteks esikus riided ja jalatsid ebastandardsesse ruumi paigutada või näiteks maast-laeni kappide ehitades, paigutada majapidamistarbed ja muu vajalik, mis muidu kuhugi ära ei mahuks.
Need, kellel projekteerimise etapp käsil või alles ees, annan mõned soovitust:
Ruumiplaani väljatöötamisel kujunda piirkonnad nende põhiülesande järgi
- Näiteks esiku ülesanne on teha riietumine lihtsaks ja kiireks, enamasti peaks saama riietuda mitu inimest korraga, kas on kohta, kus saaks peeglisse vaadata, kas on piisavalt suur kapp üleriiete ärapanemiseks jne.
- Näiteks elutoa ülesanne on võib olla olenevalt pere harjumustest erinev, kas elutuba on suhtlemise kohaks oma pere liikmetega või näiteks TV vaatamise kohaks või muusika kuulamiseks, kas on vaja lugemisnurka jne.
Koosta projekt detailselt ja arvesta täpsete mõõtudega
- Kindlasti tuleks ruumiplaan läbi mängida koos mööbliga ja täpsete mõõtudega. Näiteks lükanduste paigaldamisel tuleks täpselt arvestada lükanduste siinide mõõtudega, et kappi jääks ruumi standardsete mõõtudega kapiriiulitele või näiteks korvsüsteemidele. Pole harvad juhused, kus jäetakse sisseehitatavate kappide jaoks liialt vähe ruumi ning kapi kasutamiseks tuleb hiljem kallis erimõõtudes sisu tellida.
Ära unusta planeerimise etapis valgustustust, lüliteid ja pistikupesi
- Ideaalis võiks valgus-, elektri- ja muude kommunikatsioonide projektid valmida koos ruumiplaanide väljatöötamisega. Funktsionaalsus tähendab kindlasti ka mugavust ning seda hea valgus-ja elektriprojekt just loobki.
Kodu ruumiplaani loomine peab toimuma alati oma pere vajaduste järgi, sest ainult nii saad sa luua omale mugava ja tõeliselt hea kodu!